Znak obce
Obec Siroky Dul
Kostel
Adresa:
Obec Široký Důl
Široký Důl 100
572 01  Široký Důl

: 00277461

Dat. schr.: 9mna3ms

Starosta:
Krejsa Pavel
tel: 461 310 707
mobil: 734 890 165

Účetní:
Alena Grubhofferová
tel: 461 724 425

E-mail:
obec.sirokydul@seznam.cz

Podatelna:
podatelna.sirokydul@seznam.cz

bankovní účet:
1286422309/0800

Czechpoint
Zobrazit na mapě:
zobrazit detail mapy

Sportovní Činnost SDH v roce 2010

Sportovní činnost SDH Široký Důl v roce 2010

Jednou z aktivit, které se věnuje místní sbor je i soutěžení v požárním sportu, kde dosahuje v posledních letech velmi výrazných úspěchů a to jak na úrovni regionální, tak i na republikové.  V letošním roce náš sbor zanechal svou stopu na celkem 26 soutěžích všude po celé České republice. V následujících pár řádkách bych vám chtěl přiblížit největší úspěchy, kterých náš sbor v letošním roce dosáhl.
Jako každoročně se dvě družstva mužů a jedno družstvo veteránů zúčastnila okresní ligy Svitavska v požárním útoku. Okresní liga se koná na 8 místech našeho okresu a to je: Lubná, Telecí, Hartmanice, Rozhraní, Kamenec, Desná, Bohuňov a Sádek. Širokodolské Áčko“ se usadilo po prvních pěti závodech na prvním místě ligy a jelikož se v těchto pěti závodech nenašel tým ze Svitavska, který by Široký Důl porazil, bylo jasné, že o celkový triumf se můžou Širočáci“ připravit jen sami. A tak se také stalo. Chyba na stroji v Desné a další chyba na rozdělovači v Bohuňově znamenali při obrovské vyrovnanosti týmů v okresní lize propad na druhé místo a muselo se rozhodovat až na posledním závodě v Sádku. Tam ale dominoval stále se zlepšující tým z Desné a po útoku Širockých hasičů, který stačil pouze na třetí místo v závodě, se mohla Desná po právu radovat z titulu okresních přeborníků. Široký Důl “B” se take v okresní lize neztratil a po několika vydařených a několika méně vydařených závodech skončil na 6. místě. Nejlepším výkonem našich hasičů se tak stal čas 17,51 z Hartmanic, který ale na vítězství v tomto závodě nestačil, jelikož na tomto závodě startovali také vítězové Velké ceny Blanenska Horní Poříčí, kteří ustanovili nový rekord okresní ligy a to 16,98. Celkové pořadí okresní ligy tedy vypadalo následovně.

1.       Desná

2.       Široký Důl

3.       Hartmanice

Kromě okresní ligy se náš sbor aktivně účastní také postupových soutěží, organizovaných Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska. Svoji letošní pouť zahájil tradičně v Květné, kde se konalo okrskové kolo. Tam náš sbor bez větších problémů, a podle očekávání, zvítězil a postoupil na okresní kolo do Kamence. V Kamenci nás přivítalo nepříliš vlídné počasí, které taky značně ovlivnilo průběh soutěže a mohlo nás stát i postup. Právě nepříliš zdařená první disciplína tj. štafeta 4x100m nás zařadila na průběžné 3., takže nepostupové, místo. V dalších disciplínách ale Široký Důl už nechyboval, a po obrovském dramatu v průběhu požárních útoků nakonec zvítězil, a postoupil do krajského města na krajské kolo. Na konci srpna se tedy tým Širokého Dolu vypravil na soutěž pravdydo Pardubic. Postup na republikové kolo znamená pro tak malou ves obrovský úspěch a naproti tomu případný nepostup už druhý rok po sobě, by znamenal obrovské zklamání. Soutěž byla zahájena štafetovým během, ve kterém kvartet Širokého Dolu (J.Paulíček, Křivka, Volf, Bureš) zaběhl štafetu za parádních 58,36,  vytvořil tak nový rekord SDH a zaslouženě se zařadil na první místo. V běhu na 100m s překážkami se taky zadařilo a po dvou disciplínách byl Široký Důl stále na první příčce. V běhu na 100m se stal krajským přeborníkem Jakub Paulíček a druhé místo obsadil také “Širočák” a to Jirka Volf ml. Následovala poslední disciplína a to požární útok, který ještě mohl velmi znatelně zamíchat pořadím na postupových příčkách. První pokus se Širokému Dolu nepovedl a bylo jasné, že pokud chceme postoupit, musíme se zlepšit. To se také beze zbytku povedlo a druhý útok na jistotuznamenal sice až 4. místo v disciplíně, ale celkově stačil na udržení prvního místa a Široký Důl tak opět po dvou letech mohl slavit zisk titulu přeborníků Pardubického kraje a jelo se do Prahy.

V Praze nás přivítal fantasticky připravený stadion na Julisce, který sám o sobě byl předzvěstí špičkových výkonů, které by měly přijít. Do Prahy přijel tým Širokého Dolu sice už v pátek, ale samotné závody začínali v sobotu ráno během na 100m. Páteční volný večer využila část výpravy k návštěvě 3D kina IMAX a druhá část s trenéry ladila taktiku na sobotní závody. Velmi studené ráno mělo za následek, že zpočátku nepadaly časy takové, jak by se na MČR slušelo. Jakmile ale vyšlo sluníčko, časy se pomalu zlepšovaly. V první disciplíně obsadil Široký Důl slušné 7. místo, které dávalo velké šance do dalšího průběhu závodu. V první disciplíně se ale zrodil také největší úspěch Širočákůna republice a to byl titul vicemistra České republiky v běhu na 100m s překážkami, který vybojoval až posledním pokusem celé soutěže Jakub Paulíček časem 16,11. V nabité konkurenci se neztratil ani Jirka Volf a svým nejlepším výkonem sezóny obsadil 16. místo časem 16,92. Další disciplínou byla štafeta 4x100m, kde se po výkonu na krajském kole očekával také velmi slušný výsledek. Štafeta ve složení Paulíček, Flach, Volf, Bureš rozběhla svůj pokus výborně a velmi reálně vypadal i útok na medaili v této disciplíně. Po několika chybách se ale čas zastavil na hodnotě 58.86, což znamenalo velmi pěkné 5. místo. Po prvním dnu nám tedy patřilo 7. místo v celkovém hodnocení s minimálním odstupem od nejvyšších příček. Poslední disciplína a to požární útok probíhala v neděli dopoledne a běhalo se poprvé v historii MČR na dva pokusy, což je určitě spravedlivější než loterie na jeden pokus, kdy může například prasknout hadice a celoroční snažení je v tu ránu pryč. Paradoxně nás ale právě toto pravidlo připraviloo medaili. První pokus s časem 27:30 nám dával velkou naději na nějaké solidní umístění, a jelikož se favoritům moc nedařilo, byli jsme po první kole opravdu vysoko. Kdyby se soutěž konala pouze na jedno kolo, tak by náš sbor obsadil fantastické 2. místo a zopakoval zatím největší úspěch sboru z roku 2005, kdy si z Havlíčkova brodu přivezl titul vicemistra ČR. Soutěž se ale konala na dvě kola a my jsme se museli soustředit, abychom se zlepšili. Postupné zlepšování pokažených pokusů ostatních týmů nás totiž neustále odsouvalo dál a dál ve výsledkové listině. Široký Důl nastupoval do soutěže s posledním číslem tj. 15. Tím pádem bylo jasné, jaký čas musíme dát, aby to “zacinkalo”. Stačilo se zlepšit asi o vteřinu a medaile by byla doma. Útok byl rozběhnut velmi pěkně. Jaké ale bylo naše překvapení, když se objevila chyba na místě, kde to nikdo neočekával. Za zraněného Michala Křivku si Široký Důl vypůjčil závodníka Jaromíra Lidmilu ze Zbožnova, který se během krátkého treninku naučil savice a běžel je s námi v útoku. Bohužel ale specifické podmínky, které při útoku panovaly, v kombinaci s improvizovanou sestavou, měly za následek nezdar pokusu, protože se nepodařilo při útoku nabrat a tím pádem skončil tento pokus časem kolem 40 vteřin. Celkově to znamenalo, že jsme obsadili na MČR, trochu smolné ale i tak pěkné, 8. místo, což je určitě pro tak malou obec velký úspěch. Příští rok bude zavedena novinka, které nás velmi zajímá, a to že na MČR 2011 v Ostravě nebude umožněn start hasičů profesionálů v kategorii dobrovolných. Pro nás to znamená další motivaci a doufáme, že i šanci poprat se o mistrovský titul.

Závodníci SDH Široký Důl se také pravidelně účastnili závodů jednotlivců v běhu na 100m s překážkami, Českého poháru, kde se zrodil největší sportovní úspěch SDH Široký Důl v této sezóně. Širokodolský závodník Jakub Paulíček zvítězil v celém tomto seriálu a navázal tak na stejný úspěch Jana Lorence z roku 2004 a 2006. Od doby, kdy byl založen Český pohár, v roce 2003, se pouze dvakrát stalo, že na stupních vítězů nestanul žádný Širočák a ještě do Širokého Dolu celkem třikrát z uplynulých osmi ročníků putovala trofej nejcenější. Jakub Paulíček také dosáhl v Jablonci nad Nisou dalšího obrovského úspěchu, kdy zaběhl halový národní rekord, který měl v tu chvíli hodnotu 15.62. Bohužel na těch samých závodech byl tento rekord překonán, ale i tak je tento čas z kategorie snů nejlepším časem, kterého kdy Širokodolský závodník dosáhl. Jen pro porovnání světový rekord Bělorusa Strelčenka má v tuto chvíli hodnotu 15,02.

autor: Jakub Paulíček | 19.01.2011  |  Komentářů: 0  |  Přečteno: 4130x